Béldaganat – minden amit tudni kell
Magyaroroszágon az elmúlt évtizedek során megnégyszereződött béldaganattal(vastag-és végbélrák) diagnosztizáltak száma. Így a béldaganatok a leggyakrabban előforduló daganatos betegségek listáján már a második helyen áll! Évente 8 ezer új beteget regisztrálnak, és sajnos a halálozások száma is igen magas.
Ennél fogva érdemes tisztában lenni azzal, hogy kik a veszélyeztetettek, és milyen kockázatokkal néznek szembe azok akik nem végeznek rendszeres szűrővizsgálatot.
Tudta, hogy a béldaganatban (vastag- és végbélrák) elhunyt betegek akár 90 %-a megmenthető lett volna?!
A béldaganat sajnos különösen alattomosan támad. Sokáig a betegség tünetmentes, vagy ha vannak is tünetek, azok nem teljesen egyértelműek, így sokan összekeverik egyéb emésztőrendszeri betegségekkel és nem fordulnak orvoshoz. Gyakran csak akkor mutatkoznak az egyértelmű tünetek, amikor a béldaganat már előrehaladott állapotban van. Ilyenkor a túlélési esélyek jóval alacsonyabbak, mint a tünetmentes szakaszban diagnosztozált betegek esetében.
Egy időben észlelt és megfelelően kezelt béldaganat esetében a beteg túlélési esélyei 50-90% közé tehetők. Ezzel szemben a tünetes időszakban észlelt, előrehaladott béldaganattal diagnosztizált betegek gyógyulási esélyei 0-40% közé tehető.
A béldaganatban elhunyt betegek akár 90%-át meg lehetett volna menteni, ha időben észlelik a daganatot.
Hogyan alakul ki?

A béldaganat kialakulásában több tényező is közrejátszik. Bizonyos százalékban genetikai tényezők, nagyobb arányban más betegségek játszanak közre, ám igazolható az összefüggés a túlzott zsír- és fehérjefogyasztás, a dohányzás, az elhízás és a béldaganatok kialakulása közt is.
A bélrendszer nyálkahártyájának sejtjei gyorsan cserélődnek (átlagosan 4-8 naponta). Ebben a sejtcserében olykor zavarok alakulnak ki, és bizonyos területen ezek a sejtek elszaporodnak, így polipok alakulnak ki. Ezekből a polipokból alakul ki a béldaganatok túlnyomó része.
A bélrendszer nyálkahártyájának sejtjei gyorsan cserélődnek (átlagosan 4-8 naponta). Ebben a sejtcserében olykor zavarok alakulnak ki, és bizonyos területen ezek a sejtek elszaporodnak, így polipok alakulnak ki. Ezekből a polipokból alakul ki a béldaganatok túlnyomó része.
Kik veszélyeztetettek?

A béldaganat(vastag- és végbélrák) Magyarországon a második leggyakoribb a rákos megbetegedések között. Évente mintegy 8000 fővel nő a regisztráltak száma, de ennél sajnos jóval több azoknak száma, akik még nem tudnak a betegségről. A béldaganat nem válogat, férfiakat és nőket is veszélyeztet!
Korábban az idős, 60-80 év körüli férfiakra jelentett veszélyt a béldaganat, mára azonban a 40-50 éves korukban lévők között is egyre gyakoribb a béltáji daganat. Sőt, a 40 évnél fiatalabbak körében noha ritkábban, de szintén előfordul béldaganat. A veszélyeztetettek korábban főleg férfiak voltak, azonban manapság már a nők körében is egyre több esettel találkozunk.
A betegség bárkinél kialakulhat. A fent említett korosztály tagjai veszélyeztetettebbek, ám vannak olyan körülmények, melyek tovább növelik a béldaganat kialakulásának kockázatát.
Azoknál, akiknek a családjában előfordult béldaganatos megbetegedés, illetve akiknek volt már bélpolipja, vagy krónikus bélgyulladásban szenvednek, vagy diagnosztizáltam már korábban egyéb tumoros megbetegedést, még nagyobb eséllyel alakulhat ki ez a tumorfajta, így nekik kiemelten fontos a rendszeres (1-2 évente elvégzett) szűrővizsgálat.
Tünetek, figyelmeztető jelek
Sajnos mint írtuk a betegség nagyon sokáig tünetmentes, így ennél a betegségnél különösen fontos tünetek és a betegség gyanúja előtt is rendszeresen szűrővizsgálatot végezni!
A tünetek csak a béldaganat előrehaladott állapotában jelentkeznek, így ezen tünetek észlelése esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni!
Véres széklet
Hasi puffadás
Székrekedés, hasmenés vagy ezek váltakozása
Ceruzavékony széklet
Erős székelési inger, amelyet nem követ székürítés
Gyakori, görcsszerű hasi fájdalom
Gyakori hányiger, teltségérzet, étvágytalanság
Fáradékonyság, csökkent teljesítőképesség
Nem szándékos fogyás
Sápadtság